Kaip paskatinti vaikų kūrybiškumą?

Kaip paskatinti vaikų kūrybiškumą?

Mičigano technologijos instituto (MIT) profesorius Mitch Resnick teigia, kad svarbiausia yra sukurti vaikams tinkamą aplinką ir rasti balansą žaidžiant kartu su jais. 

Kūrybiškumui skatinti svarbūs yra 5 žingsniai, kuriuos galite padėti žengti savo vaikui:

  1. Įsivaizduoti kūrinį;
  2. materializuoti;
  3. Žaisti kūrybinio proceso metu;
  4. Pasidalinti idėjomis su kitais;
  5. Išreikšti savo patirtį.

Profesorius šią temą analizuoja savo knygoje „Lifelong Kindergarten“ (lietuviškai – Vaikų darželis, trunkantis visą gyvenimą). Jis pateikia patarimų, kaip tėvai ar mokytojai gali padrąsinti vaikus mąstyti kūrybiškai kiekviename iš penkių etapų.

Įsivaizdavimas

Vaikams lengviau įsivaizduoti, kai jie turi prieš akis kokį nors pavyzdį, o ne tuščią popieriaus lapą. Suaugusiojo užduotis yra pateikti vaikui kokių nors pavyzdžių ar šablonų, kad jis įsidrąsintų pradėti savo paties kūrinį. Žinoma, jau turint pavyzdį, jaunasis kūrėjas gali nuspręsti kopijuoti šabloną. Tokiu atveju, tėvai gali pasiūlyti vaikui pridėti savo stiliaus detalių ar elementų, kurie atspindėtų vaiko pomėgius. 

Kitas būdas pralaužti idėjų badą, yra leisti vaikui tiesiog laisvai žaisti su įvairiomis medžiagomis, kol galvoje gims kūrinio vizija. Čia autorius pateikia pavyzdį su LEGO kaladėlėmis. Jis siūlo pabandyti žaisti keliems žaidėjams prie vieno statinio. Tegul vaikas įdeda kelias dalis ir perduoda statinį kitam žaidėjui. Šis taip pat įstato kelias dalis ir statinys vėl grįžta pirmajam vaikui. Stebint, kaip kitas asmuo dėlioja detales, dažnai gimsta įvairios idėjos, kas galėtų toliau susiformuoti iš šio kūrinio.

Materializavimas

Kūrybai reikia įvairiausių medžiagų ir priemonių. Kuo platesnė vaiko pasirinkimo laisvė, tuo daugiau galimybių projekto įgyvendinimui. Pieštukai, akvarėlė, guašas, tušas, flomasteriai, kreidelės, popierius, plastilinas, detalės konstruktoriui, modelinas, klijai, iš lauko surinktos įvairios šakelės, kankorėžiai, gilės, kriauklės ar lapai, įvairiausi seni žurnalai su iliustracijomis, karoliukai ir dar gausybė kitų medžiagų... Viskas vaiko rankose gali virsti piešiniu, statiniu, koliažu ar kitokiu menu. Visos kūrybos formos yra tinkamos ir skatintinos. Reikia nepamiršti, kad ir knygelių rašymas, eilėraščių kūrimas ar virtualių žaidimų modeliavimas yra meno formos. Svarbu, kad vaikui patiktų kūrybos šaka, o geriausia – išbandyti kuo įvairiausias.

Žaidimas

Pabrėžkite proceso svarbą, o ne patį rezultatą. Vaikui kuriant projektą, paklauskite, ką jis ruošiasi daryti toliau, kas jį įkvėpė. Skatinkite eksperimentuoti, net jei galutinis rezultatas gali būti nesėkmingas. Tiek pasisekęs kūrinys, tiek nepasisekęs yra vienodai vertingi.

Tyrinėjimams ir eksperimentams reikia laiko. Labai svarbu, kad vaikas nejaustų spaudimo skubėti iš pirmo karto viską atlikti teisingai. Kūrybiškumui būtina laisvė rizikuoti ir eksperimentuoti.   

Dalinimasis idėjomis

Daugelis vaikų nori kurti kartu su kitais, tačiau nežino, kaip vyksta tas bendradarbiavimas. Suaugęs gali padėti vaikams susiburti į grupeles ir įgyvendinti projektus kartu.

Suaugusieji taip pat gali dalyvauti kūrybiniame procese kartu su vaikais. Sėkmingas bendradarbiavimas skatina abipusę pagarbą vienas kito gebėjimams bei stiprina tarpusavio ryšį. Vis tiktai, ši užduotis nėra tokia lengva. Tėvai turi atrasti aukso viduriuką, kiek įsitraukti į projektą, kad nenurodinėtų vaikui, o dalyvautų kartu su juo. 

Patirties ir emocijų išreiškimas

Autorius siūlo užduoti vaikui tris pagrindinius klausimus, kuriais paskatinsite jį išreikšti savo emocijas ir patirtį po projekto. 

  • Kaip tau šovė į galvą šio projekto idėja?
  • Kas projekto metu tave labiausiai nustebino?
  • Ką tu norėjai padaryti (ypač svarbus klausimas, jei projektas nepavyko).

Atsakydamas į paskutinį klausimą, vaikas dažnai pats supranta, kurioje vietoje padarė klaidą. Taip nereikalingas suaugusiojo įsikišimas su paaiškinimu.

Taip pat autorius siūlo atskleisti vaikui savo minčių eigą projekto metu. Girdėdamas suaugusiojo strategiją ir problemų sprendimo būdus, jis bus atviresnis atskleisdamas savo mąstymo kelią, taip pat turės geresnį kūrybinio mąstymo pavyzdį. Vaikai tik mokosi kūrybiškai mąstyti, todėl kartu su jais diskutuodami apie patį galvojimo kelią, jūs skatinate juos tobulėti.

 

Nuoroda į pilną straipsnį orginalo kalba:

Resnick, M., 2021. 10 tips for cultivating creativity in your kids. [online] ideas.ted.com. Available at: <https://ideas.ted.com/10-tips-for-cultivating-creativity-in-your-kids/>

Rašyti komentarą