Kaip išrinkti tinkamą žaislą vaikui?

Kaip išrinkti tinkamą žaislą vaikui?

Įvadas

Žmonijai vis plačiau naudojantis moderniosiomis technologijomis, iškyla daug klausimų apie vaikų vystymąsi šiame besikeičiančiame pasaulyje. Ar vaiką raginti susipažinti su technologijomis nuo mažų dienų, kad jis pritaptų ir pranoktų savo bendraamžius? O gal kaip tik reikėtų vengti virtualaus pasaulio ir skatinti jį bendrauti su kitais vaikais bei žaisti su apčiuopiamais daiktais? Į šiuos klausimus vieno atsakymo nėra, tačiau galime kartu žvilgtelėti, ką rekomenduoja Amerikos Pediatrijos draugija (angl. American Academy of Pediatrics) straipsnyje: Tinkamų žaislų parinkimas jauno amžiaus vaikams technologijų eroje. (Orginalus pavadinimas - Selecting appropriate toys for young children in the digital era).

Tradiciniai žaislai yra skirstomi į penkias pagrindines kategorijas

  1. Vaidinimo ir simboliniai žaislai (pvz.: lėlės, personažų figūrėlės, mašinėlės, mažos virtuvėlės). 
  2. Smulkiosios motorikos ir manipuliacijų žaislai (pvz.: dėlionės, blokeliai, traukiniai). 
  3. Meniniai žaislai (pvz.: molis, plastilinas, spalvinimo knygelės). 
  4. Kalbos ir sąvokų žaislai (pvz.: kortų ar stalo žaidimai). 
  5. Stambiosios motorikos žaislai (pvz.: triratis, kamuolys, didelės žaislinės mašinos, stumti-traukti tipo žaislai). 

Vaidinimo žaidimai moko vaikus apibūdinti, spręsti ir imituoti skirtingas aplinkybes bei emocijas. Ne tik praturtinamas žodynas, bet ir formuojasi simbolizmo suvokimas, skatinamas socialinis emocinis vystymasis. 

Smulkiosios motorikos grupės žaislai ne tik lavina tikslius vaiko judesius. Savo rankomis paliesti daiktą, jį pakelti, sukioti yra būtina sąlyga vystytis smegenų zonoms, kurios atsako už erdvinį suvokimą bei matematinius įgūdžius. Kai vaikai žaidžia su dėlionėmis bei blokeliais, vystosi jų smulkieji motoriniai įgūdžiai bei gebėjimas suvokti ir išspręsti probleminę užduotį.

Meniniai žaislai daugiausiai lavinama vaiko kūrybiškumą ir vaizduotę.  

Kalbos ir sąvokų žaidimai dažniausiai skatina loginį mąstymą, matematinius įgūdžius. Jei žaidime naudojama turtinga kalba, vaikas neabejotinai plečia savo žodyną. 

Stambiosios motorikos žaislai ne tik lavina koordinaciją bei skatina fizinį aktyvumą. Jei kartu žaidžia ir kiti bendraamžiai, vaikas įgyja savęs kontroliavimo bei derybinių įgūdžių, nes visuose žaidimuose būtina susitarti dėl taisyklių.

Dainuojantys ar šviečiantys žaislai atrodo patrauklūs, tačiau iš tikrųjų šios savybės atitraukia vaiko dėmesį ir trikdo socialinių įgūdžių vystymuisi, kuris pagrįstas žmogaus veido išraiškų, gestų ar balso niuansų stebėjimu ir vertinimu.

Kokia yra suaugusiojo rolė vaikiškuose žaidimuose?

Suaugusiojo vaidmuo yra be galo svarbus ir tai yra moksliškai įrodyta. Kai šeima žaidžia kartu, vaikas lavina savo kalbos įgūdžius bei geriau suvokia priežasties ir pasekmės ryšį, vedamas tėvų paskatinimo bei pagyrimo. Komandinis darbas bei bendravimas atneša didžiulę naudą ir paspartina atžalos tobulėjimo ir vystymosi procesą. Žinoma, vaikams tikrai naudinga žaisti ir po vieną. Ypač vyresnieji tokiu būdu tobulina savo kūrybiškumą bei savarankiškumą. 

Moderniųjų technologijų poveikis vaikų vystymuisi

Jauni vaikai vis daugiau laiko praleidžia prie ekranų. Ši tendencija lemia, jog vaikai vis mažiau aktyviai pramogauja ar žaidžia su žaislais

Daugiau laiko praleisdami prie ekranų vaikai mažiau juda ir jiems iškyla didesnis nutukimo pavojus. Taip pat prarandamas pats vertingiausias laikas, kai vaikas ir tėvai žaidžia kartu. 

Visi tėvai nori savo vaikams to, kas geriausia. Vaikų žaislų rinka tą supranta puikiai, todėl naudojasi reklama ir sukuria įspūdį, kad technologijomis prisotinti žaidimai yra kritiškai svarbūs vaiko vystymuisi.  

Deja, vaikams skirtas turinys dažnai humoristine forma demonstruoja smurtinį elgesį ir iškreipia besiformuojantį vaiko suvokimą

Net jei vaikai stebi virtualų edukacinį turinį, tai dažniausiai vyksta be aktyvaus suaugusiųjų dalyvavimo. Įrodyta, kad virtualaus žaidimo metu vaikai ištaria mažiau specifinio turinio žodžių bei apskritai mažiau kalba, lyginant su klasikiniais žaidimais ar vaikiškos knygos skaitymu. Žinoma, technologijos tobulėja ir yra stengiamasi sukurti vis pažangesnes virtualias programas, kurios būtų daugiau interaktyvios ir skatintų vaikų bendravimą. 

Šiuo metu Amerikos Pedriatrijos draugijos rekomendacijos nesiūlo elektroninių žaidimų vaikams iki dvejų metų amžiaus, o iki penkerių metų žaidimuose visuomet rekomenduojama dalyvauti suaugusiajam. 

Apibendrinimas

Žaidimas yra būtina sąlyga optimaliam vaiko vystymuisi. Jis prisideda prie emocinio, fizinio, socialinio ir kognityvinio gerbūvio. Žaislai sukuria tobulas sąlygas tėvams ar globėjams užmegzti ryšį su vaiku. Mokslui įrodžius, kad žaislai yra svarbus ir nepakeičiamas įrankis ankstyvam vaiko vystymuisi, tėvai susiduria su nauju iššūkiu. Jie turi nuspręsti, kokie žaidimai yra vaikui tinkamiausi. Amerikos Pediatrijos draugija pabrėžia vaiko ir tėvų bendravimo svarbą žaidimo metu. Ypač jei žaidžiant naudojamas turtingas žodynas, reikia apsimesti kitu personažu, spręsti problemas ar atlikti kūrybines užduotis. Moksliniai straipsniai teigia, kad didžiausią naudą vaiko formavimuisi atneša žaidimai, kurie yra atitinkantys vaiko tuometinius gebėjimus ir tuo pačiu skatinantys naujų įgūdžių formavimąsi. Šiuo metu trūksta mokslinių įrodymų, kad virtualūs žaidimai gali suteikti adekvačią naudą besivystančiam vaikui.

Rašyti komentarą